Počet položek: 0 0,- CZK

Rady a doporučení

rady a doporučení v období těhotenství a kojení “

 


Doporučení pro stravování v období kojení

od MaryAnn Scadiffio, BA, CNP

Existuje mnoho rad a doporučení, co by měly a neměly maminky v těhotenství jíst. Ale jak je to se stravováním v době kojení? Pokud se nad tím zamyslíme, stále vlastně jíte za dva. A ten menší z vás roste a vyvíjí se závratným tempem. Ve skutečnosti, nutriční požadavky na stravu jsou v období kojení ve skutečnosti velice podobné jako v těhotenství. S několika významnými rozdíly. Oproti období před otěhotněním významně vzrůstá kalorická potřeba v důsledku tvorby mateřského mléka – asi o 300-400 kcal/den.

Proč tedy nenechat tyto nadbytečné kalorie pracovat ve váš prospěch a v prospěch vašeho dítěte? Shrnuli jsme zde několik krátkých rad či doporučení, která by vám mohla pomoci v prvních měsících kojení. Některé rady mohou být na první pohled zbytečné, zvláště pak, pokud maminky z různých důvodů dítě po porodu nekojí. Jistě nám ale dáte za pravdu, že hodnotná a vyvážená strava je pro tělo důležitá, ať už kojíte, či nikoli!

 

Denní dávka

Chcete-li začít, je důležité, abyste si vybrala potraviny ze všech potravinových skupin a to s ohledem na rozsah vaší denní potřeby. Je také nezbytné, abyste věnovala náležitou pozornost taktéž dennímu příjmu nezbytných vitamínů a minerálů. Váš denní jídelníček by mohl například vypadat následovně:

 

  • Sacharidy

    Cukry jsou palivem vašich svalů a mozku a jsou nezbytnou složkou mateřského mléka. Snažte se jíst hodně celozrnných potravin, ovoce a zeleniny včetně luštěnin, neboť toto všechno jsou důležité a základní stavební kameny.

  • Proteiny

    Bílkoviny jsou nezbytné pro správný růst. Děti rostou nejvýrazněji právě v průběhu prvního roku života a potřebují bílkoviny jako stavební kameny pro svůj překotný růst. Vaše spotřeba bílkovin by měla být asi tak dvojnásobná v porovnání s obdobím před otěhotněním – doporučuje se asi 75 – 80 gramů/den. Jako vhodný zdroj bílkovin by vám dobře posloužily mořské ryby, kvalitní kuřecí, červené maso, ořechy, semena, luštěniny a to-fu.

  • Tuky

    Ale ano, i tuky jsou potřebné, a i nich se dá říct, že jsou dobré a potřebné. Dokonce jsou nedílnou součástí vaší diety, neboť jsou nezbytné pro správný růst a vývoj mozku a nervového systému a k tvorbě a ochraně všech buněk vašeho těla. Dobrým zdrojem nenasycených mastných kyselin jsou například semena, ořechy, ryby, či olej ze lnových, dýňových anebo konopných semen. Dalším dobrým zdrojem mohou být například olivový olej, slunečnicový olej anebo avokáda.

  • Vitamíny a minerály

    Pokud budete konzumovat více ovoce a zeleniny, máte zaručen dostatečný příjem nezbytných vitamínů a minerálů. Dostatečný objem a výrazná pestrost vám zaručí, že v této důležité době získáváte všechno, co vy a vaše dítě potřebujete.

 

Zatímco všechny vitamíny a minerály jsou nezbytné, v období kojení jsou zvláště důležité ještě další dva prvky – vápník a železo.

 

Vápník je důležitý pro správný růst a pevnost kostí. Doporučujeme denně konzumovat alespoň 1200-1500 mg vápníku, což je asi o 50% více, než je doporučená denní dávka. Jako vhodné zdroje vápníku vám jistě poslouží mléčné výrobky, listová zelenina, mandle, losos a to-fu.

 

Železo je nezbytné pro správný vývoj červených krvinek a správnou funkci kardiovaskulárního systému. Je také důležitým faktorem při udržování správné energetické hladiny. Doporučujeme denně konzumovat průměrně 40-80 mg – i zde se jedná přibližně o dvojnásobek běžně doporučované denní dávky. Mezi potraviny bohaté na železo patří červené maso, listová zelenina, celozrnné produkty, sušené švestky, fíky a fazole. (Upozornění: pokud konzumujete zvýšené množství mléčných výrobků, může dojít ke snížení hladiny železa v důsledku jeho spotřebování. Doporučujeme vhodně kombinovat a střídat vydatné zdroje vápníku!)

 

Pijte!

V tomto případě platí jednoduché pravidlo – co jde ven, musí taky dovnitř! Mateřské mléko je z hlavní části voda, proto je zcela klíčové, aby kojící maminky úzkostlivě dodržovaly správný pitný režim. V této oblasti nejsou dána nějaká významná omezení, obecně se doporučuje voda, mléko, ovocné šťávy. Jako dobrý zvyk se ukázalo mít po ruce vždy sklenici s vodou, zvláště pak ve chvílích, kdy jdete kojit. Velice vhodný je například malinový čaj, který je nejen velice chutný a jeho pravidelné pití zajišťuje požadovaný příjem tekutin, ale svými účinky taktéž napomáhá správnému zavinování dělohy.

 

Pestrost je kořením života

Známou pravdou je, že všeho moc škodí. Vyvarujte se proto přílišné jednotvárnosti stravy a snažte se střídat více různých variant jídel. Pamatujte, že je velice dobré konzumovat kombinaci tepelně upravované zeleniny a ovoce s čerstvou, neboť tento způsob je zaručenou cestou k využití všech podstatných živin, které tolik právě v tomto období potřebujete.

 

Závěrem...

Toto je ten správný čas, kdy byste měl pečovat o sebe stejně tak dobře, jako o svoje malé děťátko. Rozhodně to není období, kdy byste se měla za každou cenu snažit zbavit svých v těhotenství nabitých kil. Držení různých dietních kúr v období kojení, zvláště v prvních dvou měsících po porodu, budou mít pouze jediný efekt – budete se zbytečně cítit unaveněji a vyčerpaněji. Copak toho i tak není dost v důsledku tolika probdělých nocí?! Správná a vyvážená dieta podle naši rad je důležitá nejen pro vyváženou tvorbu mateřského mléka, ale i pro vaše vlastní zdraví.

 

Pokud máte nějaké zdravotní problémy v důsledku stravování, vždy byste měla svůj problém konzultovat se svým doktorem, anebo přímo se specialistou na zdravou výživu

 

MaryAnn Scandiffio je specialistka v oblasti zdravé výživy a zaměstnaná matka 4 dětí. Všechny byly kojeny.

 

- - - - - - - - - - - - - - - - - -

 


Vhodné potraviny z hlediska svých nutričních hodnot pro období kojení:

 

  • výrazně barevná zelenina a ovoce, obzvláště listová zelenina

  • sušené ovoce, např. fíky, švestky, rozinky a meruňky

  • vejce, ryby a ostatní maso

  • cereálie

  • luštěniny, ořechy a semena

  • mléčné výrobky včetně jogurtů (k podpoře tvorby a udržení správné střevní mikroflóry)

 

Kterým potravinám byste se měla v období kojení raději vyhnout:

 

  • kofeinu (pouze v minimálním množství)

  • alkoholu

  • sladkostem

  • nápojům slazeným umělými sladidly

 

 

změny prsou v období těhotenství a kojení

 

  • kojení v období prvních 6 týdnů

 

Kojení: Prvních 6 týdnů.

(aneb, co si už asi nepamatujete z prenatální školky)

 

Strávila jste posledních 9 měsíců tvrdou prací zaměřenou na růst a vývoj. Dopřejte si nyní pár chvil, a seznamte se s tím, jak se vyvíjí kojící vztah mezi matkou a dítětem během prvních týdnů po porodu. Tento vztah je vzájemný, a učí se z něho obě strany – vy i vaše děťátko. Naučit se správně kojit vyžaduje čas a cvik, ale právě u této činnosti platí dvojnásob ono prozaické – cvičit, cvičit , cvičit! Nebo snad výstižněji kojit, kojit, kojit.

 

Zde je několik rad, které bystě měla mít během prvních 6 týdnů kojení na paměti.

 

Nemějte obavu z nedostatku mléka...

Vaše děťátko bude vyžadovat kojení v průměru asi každé 2 hodiny, tedy 12 – 15 krát za den. Možná se vám do mysli vloudila otázka: budu mít dostatek mléka, aby moje miminko nemělo hlad? Odpověď je naprosto jednoduchá! Budete! Nelámejte si s tímto vůbec hlavu. Vaše tělo vyprodukuje tolik mléka, kolik vaše dítě potřebuje.

 

Auu!!

Ano, kojení může být zpočátku trochu bolestivé, ale nemějte strach, nebolí to po celou dobu. Pouze během prvních několika dnů, než se zaběhne obvyklá rutina. Pokud by však bolest přetrvávala, nesnažte se ji násilně překonávat – vyhledejte pomoc. Ve většině případů pomůže zlepšení techniky kojení.

 

Jsou toto opravdu moje prsa???

Ani ve snu by vás nenapadlo, že se mohou vaše prsa takto zvětšit, ztvrdnout a ztěžknout. Nemějte ale strach, po několika dnech se to ustálí, a vy si vytvoříte pravidelný kojící rytmus. A mezitím … si užívejte svého nového výrazného dekoltu!

 

Usmiřte se s menším nepořádkem

Zbytečně se v prvních několika týdnech nestresujte, pokud se vám trochu nahromadí nádobí nebo kolem sebe pozorujete menší nepořádek. Nemůžete přece stihnout všechno a svět se kvůli tomu nezastaví. V tuto chvíli je důležité, abyste se soustředila na své děťátko a na sebe a vzájemně si tento vztah užívali. A hlavně nikdy neváhejte požádat o pomoc anebo přijmout pomoc již nabízenou. Rodina a přátelé vám jistě rádi pomohou s nákupy, prádlem, uklízením a dalšími potřebnými pracemi...

 

Naslouchejte svým instinktům

Pokud máte hlad, jezte, pokud jste unavená, prospěte se. Pokud se vám chce být celý den v pyžamu, tak ať! Pokud jste příliš unavená pro přijímání návštěv, odmítejte je. Jinými slovy, je prostě v těchto dnech nezbytné, abyste věnovala celou svou pozornost sobě a svému dítěti, ať se kolem děje, co chce. Vy teď máte velice důležitou práci!

 

Úspěšná maturita

Za 6 týdnů se pro vás kojení stane tak běžnou rutinou, že se nad jednotlivými činnostmi ani nepozastavíte. Opět budete mít čas na jiné příjemné činnosti a vaše prsa budou vypadat téměř jako před těhotenstvím. Opět to budete zase vy.

 

Pamatujte, správně zvládnout techniku kojení vyžaduje úsilí a čas. Dopřejte sobě i svému děťátku čas na učení, odpočinek a hluboký prožitek vzájemné blízkosti.

 

     

  • co si vzít s sebou do porodnice

 

  • v první řadě si s sebou musíte vzít doklady – těhotenský průkaz, občanský průkaz, kartičku pojišťovny, oddací list nebo jeho kopii, dotazník o jménu a podobně

  • přezůvky pro sebe i pro případný doprovod. Pro sebe také nezapomeňte žabky do sprchy, rozhodně je užijete jak před porodem, tak i později na oddělení šestinedělí.

  • YAL gel na použití místo klystýru (jenom na předpis) a další léky, které pravidelně užíváte

  • oděv k porodu – postačí starší triko s krátkým širším rukávem, navíc bude pravděpodobně propocené a potřísněné, takže skutečně něco, co Vás nebude mrzet, když to v závěru odložíte

  • pití k porodu jak pro doprovod, tak i pro Vás. Rozhodně nešetřete! Jistě Vám přijde vhod i drobné osvěžení v podobě sušenky, či ovoce.

  • fotoaparát, videokameru, mobilní telefon a dostatek baterií a nabíječek abyste tyto šťastné chvíle mohli zaznamenat pro sebe i své nejbližší

  • toaletní potřeby – zubní kartáček, deodorant, balzám na rty, dostatek papírových kapesníčků, krém na obličej, hřeben, šampón, krém typu Bepanthen k ošetření bradavek, vložky do podprsenky, jednorázové kalhotky a vložky, pokud je Vaše porodnice neposkytuje zdarma, stejně tak jako ručníky apod.

  • přehrávač hudby, CD, kazetu

  • v některých porodnicích je přehrávač přímo na sále a Vám postačí vzít si s sebou pouze svojí hudbu

  • oblíbenou knihu, časopis, resp. cokoli čím se můžete zabavit v době čekání na hlavní akci nebo při následném pobytu v porodnici

  • drobné peníze do automatu na nápoje a sušenky

  • oděv pro chvíle po porodu. Uvědomte si kdy budete absolvovat svá první focení a je proto dobré na to pomyslet již při balení. Noční košile s rozepínáním umožňující kojení (alespoň dvě), župánek, kvalitní podprsenky (v tomto případě jste na správné adrese), ponožky, oděv na denní nošení, pokud nebudete chtít být celý den v noční košili a v ní také příjímat své první návštěvy, respektive absolvovat celou tuto slávu v nočním úboru. Budou Vám odcházet očistky, tak pro případ protečení, mějte na sebe náhradní variantu.

  • zjistěte si, co je v porodnici k dispozici pro děťátko a co si pro něj máte připravit. Počítejte v průměru s cca 6-10 plenami na den, vlastním „miminkovským“ oblečením, pár látkových plen na rameno, kam miminko bude po kojení rádo odříhávat či odkládat hlavičku

  • klidně si dopřejte pro sebe malou sladkou odměnu – ale opatrně. Čokoláda, banány apod. bohužel staví a protože první stolice přichází po pár dnech, je lépe jí ze začátku preventivně spíše ředit například sušenými švestkami nebo kompoty atd.

  • autosedačku, fusak nebo zavinovačku a oblečení na cestu z porodnice může přivést někdo z rodiny až na návštěvu

 

Vždy je dobré o obsahu „porodní tašky“ informovat partnera, nebo kohokoli, kdo vás bude do porodnice doprovázet, pro případ, že by tam přeci jen něco chybělo. Přeci jen v těchto intenzivních chvílích budete mít čas na myšlenky na jiné věci, než přemýšlení o tom, co ještě může chybět. My z BRAVADA! máme za sebou osobní zkušenosti z porodů a velice rádi se s vámi o ně zde podělíme.

 

Pamatujte, že vše jsou to pouze typy a doporučení. Přesnější informace vám rád sdělí váš porodník.

Vložit komentář

Jméno
Email ( email není zveřejněn )
Váš příspěvek   ( Fotky můžete vložit po odeslání příspěvku. )
opiště kód
antispam
     Více informací

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace